Gaudí minden épülete egy-egy csodavilág: a természetből kölcsönzött formák, az egyedi anyaghasználat, a kézműves csempék és mozaikok alkalmazása időről időre elvarázsolja a látogatókat!
Antoni Plàcid Gaudí i Cornet, rövid nevén Antoni Gaudí 20. századi katalán építész, Spanyolország emblematikus művésze.
Korai terveiben jellemzőek a mór, majd a gótikus és az arab-perzsa elemek, ám jellemzően az organikus építészet képviselője. Egy stílust alkotott melyet a szakírók„katalán modernizmusnak” neveznek.
Legtöbb épületéhez saját kezűleg készítette a belsőépítészeti munkákat, bútorokat, sőt a díszes csempéket is.
Legismertebb alkotása a Sagrada Família (Szent Család) templom. A keleti szárny 1891 és 1900 között, a nyugati szárny már a művész halála után, 1954 és 1985 között épült. Ma is épülő tornyai közül a legmagasabb -az eredeti tervek szerint- 170 méteres lesz.
Lakóházakat, lakótelepeket is előszeretettel épített. Híres barcelonai alkotásai a Casa Battlo lakóház és a Park Güell lakópark, melyek mint egy- egy kis oázis bújnak meg a város szívében.
Ahogyan a 20. század embere sem értette meg és fogadta be az organikus építészetet, úgy a Sagrada Familia is a jövő temploma lesz- folytonos építésével újabb és újabb formák, dimenziók tárulnak fel a nézőközönség és az építészek számára.
Gaudí megfogalmazásában: „Az anyag tisztán, a maga asztrális görbületeiben tárulkozik majd ki, s ekkor majd a világ végre megsejtheti a paradicsom alakzatait.”
Véleménye szerint az építészet által közelebb kerülhetünk a szakrális erőkhöz, vagy akár a természet körforgásához.
Egy biztos: az építményeit elnézve minden bizonnyal csodálattal adózunk az emberi kreativitásnak és a természet kincseinek egyaránt!
1. Casa Battlo, Barcelona
2. Park Güell
3. Sagrada Familia
Forrás: Flickr, Acanadianfoodie, Candyfuture, Kelseydesign, Barcelonafullhd, Ytravelblog, Meherbabatravel, Diariodesign, Wikipédia
[ninja-inline id=10480]