A mélyhűtő funkciónak köszönhetően ma már akár nyolcvan napi hidegélelmet is bezsúfolhatunk a fagyóba, hogy aztán apránként felhasználhassuk őket. Mirelit termékek ezrei várják a vásárlókat a boltokban, s akad is rájuk érdeklődő bőven. Fagyizni épp úgy nem jelenthet kihívást otthon, mint jégkását vagy egyszerűen jégkockát készíteni. Magyarul a technológia vívmányának hála télen-nyáron borítékolhatjuk a “verem hatást”. Ami egykor egyébként tényleg csak vermek ásásával valósulhatott meg, s főleg csak a hideg évszakokban.
Vakarni kell a jeget?
Az autó szélvédőjéről mindenképpen, de a fagyasztószekrény sokkal kíméletesebb bánásmódot igényel. Íme itt az első két dolog, ami a témában releváns. Az egyik, hogy többet ésszel, mint erővel. A másik pedig, hogy fő az óvatosság.
A nagyon régi, ténylegesen őskövületnek számító eszközök valóban nehezen adták le a jeget. Az egész szekrényt ki kellett vonni az áram alól, aztán jöhetett a kipakolás, majd a forró vízzel teli lábasok bepakolása. Amikor pedig úgy tűnt, hogy a jég rétegei kicsit megolvadtak kezdődhetett a vakarás. Erővel. Még jégkaparókat is lehetett kapni a piacon direkt erre az embert próbáló célra kifejlesztve.
Ezek a masinák hatalmas méretűek, ám kis űrtartalmúak voltak, s kár lenne tagadni, bírták a gyűrődést. Csak éppen elképesztő mennyiségű energiát fogyasztottak, miközben a tárolásuk egy cseppet sem volt helytakarékosnak mondható. Szóval maradjunk annyiban, hogy a technológia azóta óriási léptekben halad előre a fejlődés útján.
Mik az árulkodó jelek?
Tény, hogy a leolvasztás nem tartozik a legkedveltebb ténykedések közé. De olykor muszáj. Mondjuk úgy évente kétszer. Akadnak bőven persze árulkodó jelek, amik egyértelműen arról tanúskodnak: elérkezett az idő.
A fiókok beragadása, a hátsó és oldalfalon lerakódott jégréteg, az ételeken látható jégfoltok egyaránt arról tesznek tanúbizonyságot, hogy megérett a fagyasztószekrény a leolvasztásra.
Tehát a harmadik fontos információ, hogy érdemes odafigyelni a jelekre.
A jegesedés egyébként már csak azért sem túlságosan pozitív fejlemény, mert nagymértékben fokozza az energiafogyasztást. Arról nem is szólva, hogy a fagyasztási teljesítmény is csökken. Az ételekre tapadt jég, pedig íztorzító hatású is lehet, úgyhogy tényleg nem célszerű sokáig várni a cselekvéssel.
Mi a helyzet a No Frost technológiájú eszközökkel?
Akik No Frost rendszerű fagyasztóval büszkélkednek bizony megnyugodhatnak és feltehetik a lábukat. Nem szükséges ugyanis ebben az esetben élni a leolvasztással. Nyilván, ha a fent is ecsetelt jelek közül bármelyik feltűnik, akkor érdemes elgondolkodni rajta.
Mire figyeljünk leolvasztás közben?
A negyedik információ a témában, hogy a legjobb, ha télre időzítjük a programot, de ha az ételek elhelyezése nem jelent amúgy problémát, akkor nyáron is ideális. A fő, hogy a fagyasztószekrény tartalma biztonságban várja ki a minimum -18 fok visszatértét.
Az ötödik, végül záró momentum, hogy az erőltetés sohasem jó módszer. Ha a fiókok beragadtak, akkor erőszakos rángatás helyett a legjobb a türelem gyakorlása. Ahogy a jég eltűnik úgy fognak megmozdulni az elemek. Ha az eszköz nem rendelkezik külön tálcával, akkor kifizetődő taktika rongyokkal felszerelkezni, hogy a leolvadó jég vízzé változva ne tudja elárasztani a konyhát. Ha a fentieket észben tartjuk, akkor nem fagyhat arcunkra a mosoly!