Hányszor kívántuk a gyönyörű tavak láttán: bárcsak nekünk is lehetne! Legyen ez az év a teljes átalakulásé, és építsük meg magunk a hőn áhított tavunkat!
Tóépítés- lépésről lépésre!
Szerszámok, előkészületek:
Először is győződjünk meg arról, hogy a megfelelő szerszámok rendelkezésünkre állnak!
Amik nélkülözhetetlenek: ásó, lapát, tófólia, vízinövények, elektromos bekötési lehetőség, kavicsok, sziklakövek.
Ha egy gyönyörű csobogós halastó a szívünk vágya, szükségünk van még tószivattyúra és szűrőrendszerre is!
Ajándékozzunk központi, frekventált fekvést a tó számára! Legyen jól megközelíthető és illeszkedjen a kert felépítéséhez mind formailag, mind anyagfelhasználásában! Fontos, hogy a tavat minimum 5-6 órát érje napsütés, hogy a benne működő szerves anyagok, növények jól érezzék magukat! Ám arra is ügyeljünk, hogy ne legyen túlzott sugárzásnak kitéve, illetve a későbbi tisztítás, karbantartás miatt ne építsük tavunkat lombullató fa alá! A lejtős területeket is kerüljük!
Mekkora tavat építsünk?
A maximális tóméret meghatározását kertészmérnök szakember végzi. A tervezés során azt is tartsuk észben, hogy az építkezés fárasztó fizikai munka- ennek függvényében alakítsuk elképzeléseinket!
A legnehezebb lépés a gödör kiásása- ha ezt elvégeztük, a nehezén már túl vagyunk! Ha ásás közben köves altalajjal vagy gyökerekkel találkozunk, távolítsuk el őket, mivel az éles kövek, ágak felsérthetik a tófóliát! Nagyon kavicsos, rögös altalaj esetén nedves homokréteggel egyenlítsük ki az aljzatot!
A tó méreténél meghatározó, hogy szeretnénk-e bele halakat telepíteni; ha igen, a tó legmélyebb pontjának kb. 1 méternek kell lennie, hogy a halak át tudjanak benne telelni. A halastó minimum 120 cm mélységű legyen, de amennyiben nem éri el az egy métert, a halakat ki kell venni belőle télidőre!
Ha elkészültünk, helyezzük bele a geotextíliát, és bizonyosodjunk meg arról, hogy nem maradtak kemény, éles kidudorodások! Ezután elhelyezhetjük rá a tófóliát!
Szivattyú, szűrőrendszer, vízforgató
A szivattyú, és egyéb elektromos berendezések beépítésénél kövessük a mellékelt telepítési útmutatókat!
A kerti tó elrendezésénél az ízlésünket és a természetesség elveit tartsuk szem előtt! Ügyeljünk a növények ültetési mélységére és sűrűségére!
A kerti tavat keretezhetjük szilárd burkolattal, vagy a tófólia szegélyét tőzeg alá is rejthetjük, amit beültethetünk!
Utolsó fázis – Vizet bele!
Az elkészült tavat töltsük fel vízzel! Néhány hét múlva már benépesíthetik a tavat az aranyhalak is, és mi végső pompájában csodálhatjuk alkotásunkat!
A kerti tó ápolása, karbantartása
Az első karbantartási munkálatokat tavasszal végezzük el, melyek nem jelentenek nagy anyagi és fizikai megterhelést, ha gondosan és rendszeresen végezzük el azokat!
A kitakarítás menete:
- A halakat félig tiszta, félig a tóból vett vízzel töltött tartályba tegyük!
- Vegyük ki a vízinövényeket!
- Teljesen engedjük le a vizet!
- A törmeléket, iszapot távolítsuk el az aljról!
- A medence szélét tisztítsuk meg egy keményebb kefével!
- Amennyiben a tómeder teljesen kiszáradt, töltsük fel lassan tiszta vízzel!
- Helyezzük közben vissza a vízinövényeket; a vízparti- és úszó növényeket a végére hagyjuk!
- Mikor a víz már teljesen kitisztult, csak akkor tegyük vissza a halakat!
A tavi növényeknek telepítés után nincs igénye gondozásra, ám tavasszal a téli fagykárokra ügyelni kell, mert tönkreteheti a növények hajtásait és virágait! Az elszáradt leveleket távolítsuk el, mert a növényi törmelék oxigénhiányt okozhat a vízben, ami káros a halak számára.
A növények mennyisége álljon arányban a tó méretével, ne hagyjuk,hogy elszaporodjanak!
Tavasszal a gyomok is fejlődésnek indulnak! Az egészséges vízinövények elnyomják a gyomok nagy részét, de a békanyál, békalencse túlzott jelenléte esetén távolítsuk el azokat!
Végigvettük a tókészítés menetét, lássuk hát a legszebb inspirációkat, hogy végleg rabul ejtsenek ezek a gyönyörű, lélekmelengető víztükrök!
Forrás: Palkovitskert, Gombos, Greenlividideas, Bhg, Femour, Sweeneyfeeders