A színek pszichológiája, azaz milyen szín mire jó? És a színkör használata
Az utolsó oldalra maradtak az én kedvenc témáim! A színpszichológia a szín keverés a színkörök használata. Kezdjük a színek érzelmi pszichológiai és közérzeti hatásaival.
Az egyes színek vagy színcsoportok általában az emberek nagy részénél ugyan azt a hatást váltják ki, ezért is nagyon lényeges a szoba szín. Most megtudhatod a legfontosabbakat amit a színekről és a pszichológiai hatásukról tudni érdemes.
Tipp: az interneten számos nagyon jó további ismertetőt és leírást találsz, ahol kiegészítheted az általam felsorolt információkat.
A színek pszichológiája után még egy kis ízelítőt kaphatsz a színkörökről és azok használatáról is.
A vörös szín energiával tölt fel és serkentő
Jó választás a vörös szín ha szeretnéd egy kicsit felkavarni az állóvizet, egy kis izgalmat vinni a lakásba. Kimutatták, hogy a vörös szín képes valóban megemelni a pulzust, a vérnyomást és a légzést.
- Nappaliban vagy az étkezőben a vörös szín élénkíti a társaságot, serkenti a beszélgetést
- Egy előszobában vagy bejáratnál egy erőteljes első benyomást ad
- A hálószobában alapvetően nem szerencsés a vörös hiszen aludni szeretnénk. Ennek ellenére lehet használni, hiszen a hálóba a legtöbbször csak éjszaka megyünk be. A megfelelő árnyalatú vörös a lámpafénynél sötétebbé és tompábbá válik és gazdag elegáns hatást kelt.
A sárga szoba szín örömöt napfényt és boldogságot hoz az otthonunkba.
Annak ellenére hogy a sárga egy vidám szín, fő színnek nem mindig a legjobb választás. Ha sárgát választunk mindenképp nagyon körültekintőek legyünk a pontos színárnyalat meghatározásakor.
Azt mutatják a tanulmányok, hogy egy sárga helyiségben az emberek nagyobb valószínűséggel veszítik el a türelmüket, sőt a babák is többet sírnak a sárga szobában.
Nagy mennyiségben a sárga kelthet frusztrációt és haragot is. A színterápiában a sárgára azt mondják, ösztönzi az idegeket és tisztítja a testet.
- Kitűnő választás pl. konyhába, étkezőbe és szobába, ahol energetizáló és frissítő hatású.
- A kis terek szobák sárgára festése barátságos és térnövelő hatást hoz.
A kék szoba szín nyugtat és pihentet
Azt mondják a kék, csökkenti a vérnyomást, lassítja a pulzust ezért úgy vélik nyugtató és pihentető. Kitűnő választás hálószobába és fürdőszobába.
A pasztell kéknél érdemes odafigyelni, mert jól néz ki a színkártyán, de a falon kellemetlenül fagyossá is válhat különösen ha kevés a természetes fény a szobában.
Tipp: Ha szeretnél világoskéket a szobában, akkor használj meleg színárnyalatokat és inkább kiegészítő színként használd, pl. emeld ki vele a bútorokat, szöveteket.
Ha szeretnél pihentető hangulatot azokba a terekbe ahol az életet éled, a nappaliba, konyhába, akkor használj világos kéket mint pl a türkiz. Ha fő színnek használod a a kéket a nyugtató hatás miatt, figyelj arra is, hogy a sötétebb kék nagy mennyiségben pont az ellenkezőjét egy szomorú komor hatást válthat ki.
Zöld a legpihentetőbb szín mind közül
A zöld ötvözi a kék nyugtató hatását és a sárga vidámságát.
- A konyhában kellemes hűvös hatást vált ki.
- A nappaliban lazításra ösztönöz, míg mellette az összetartást melegséget és kényelmet is sugároz.
Fő szoba színként használva a zöld kifejezetten nyugtató hatású, lazít és oldja a stresszt. Egyes vélemények szerint a termékenységet is segíti és hálószobába is javasolják emiatt.
[ninja-inline id=10480]
A Lila drámai és kifinomult
A lila szín képviseli a luxust és a kreativitást. fő és másodlagos színként is használható.
A világosabb lila mint a levendula, a kékhez hasonló nyugalmat és minőséget kölcsönöz egy szobának anélkül, hogy megkockáztatnák azt a ridegséget amit egy kék okozhat.
A Narancs egy igazán energikus szín
A narancs az izgalom lelkesedés és energia egyben. Nappalinak és hálószobának ezért nem annyira jó ötlet de egy kondi szobának vagy edzőteremnek már annál inkább.
Már régebben is azt tartották, hogy a narancssárga növelni az energiaszintet.
Semleges szoba színek (fekete, szürke, fehér, barna)
Alapvetően ezek a semleges színek az uralkodóak általában a szobákban. Egyik semleges szín sem divatos efelől semmi kétség. Az erősségük azonban a rugalmasságban van. Nagyon könnyű ezeket keverni más színekkel és persze rendkívül elfogadottak és közismertek.
A fekete legjobban kiegészítő színként használható és használjunk belőle keveset. Egyes lakberendezők azt mondják minden szobába szükséges egy kis feketét elhelyezni.
A színkerék használata színek keverése és a monokróm árnyalatok
Amikor a konkrét színválasztáshoz érsz akkor kell elővenni a lakberendező, de szerintem igazából mindenki legjobb barátját, a színkereket (angolul: color wheel).
A többféle színű szobánál és a monokróm színárnyalatok meghatározásánál is elengedhetetlen segédeszköz.
Általában azt gondolja mindenki elsőre, hogy bonyolult a használatuk, pedig egyáltalán nem az! Kb. 5 perc múlva tökéletesen fogod tudni mindenre és mindenhogyan használni, ezt garantálom!
Mi is az a színkerék?
Az amit a neve is takar. Egy kerék, azaz egy tárcsa, amin színek vannak körbe-körbe.
Nagyon sokféle színkerék van. Keress rá akár magyarul a google képkeresőjében, akár angolul (color wheel). Rengeteg találat lesz és mind-mind kicsit más, mégis hasonló. Ettől nem kell megijedni mindjárt megérted mi mire jó és szinte mindet használni tudod majd ami a weben fenn van.
Színkerék használata monokróm színekhez.
Ez az egyszerűbb, így kezdjük ezzel. A monokróm színezés nem más mint egy szín színárnyalatainak használata. Monokróm színhasználatnál sokszor előfordul, hogy nem csak 3-4 árnyalatot, hanem akár többet is használnak.
Ehhez egyszerűen keressünk olyan színkereket, ahol nem csak az egyes színek, hanem az árnyalataik is ott vannak. Vagy akár színenként is lehet színkerekeket találni. Tipp: rrd be a google képkeresőbe, hogy monochrome color wheel.
Ha ránézel az általam ide berakott színkörökre, szerintem megérted, hogy ezt nem kell magyarázni tovább.
Az olyan színkörök segítségével, amin az egyes színek árnyalatai is rajta vannak, vagy a külön egyedi színkörökkel, könnyedén tudsz választani monokróm színárnyalatokat.
Több szín meghatározása színkörökkel
Ez egy nagyon tág téma és nagyon sokat lehetne írni róla. A legfontosabb 3 szín azaz színkör használati lehetőséget és módszert most megtanulhatod 1 perc alatt.
Kiegészítő, komplementer színek
Minden színnek van egy kiegészítő azaz komplementer színe. Ez általában ellentétes a színnel, így a színkörön is egyszerű megtalálni. Vegyél egy normál színkört (mint amit pl. beraktam), válaszd ki azt a színt aminek a komplementerét szeretnéd és húzz egy egyenes vonalat a kiválasztott színnel szembeni oldalra. Ami a kiválasztott színnel szembe van az az eredeti szín kiegészítő színe, a komplementere.
Analóg színek használata
A másik lehetőség amikor nem kiegészítő színeket hanem harmonizáló színeket szeretnénk, ezt hívjuk analóg színeknek. Ez sem bonyolultabb az előzőnél. Az analóg színek a színkörön mindig egymás mellett helyezkednek el. (Tipp! A kettővel egymás mellett lévők is harmonizálnak nem csak a közvetlen szomszédok.)
Három harmonikus szín – szín háromszög
A harmadik leggyakrabban használt módszer, hogy egy egyenlő oldalú háromszöget helyezel a szín kerékre és azt forgatod. A háromszög csúcsainál lévő színek nagyon jól tudod használni egymással. Így is tudsz egymáshoz illő színeket találni.
További módszerek a színkerék használatára.
Még nagyon sok használati módja és lehetősége van a színkeréknek. A legfontosabbakat már ismered. Itt van még kettő részletes ismertető nélkül, így is érteni fogod a lényeget.
Mire jó még a színkerék?
A legegyszerűbb válasz ha rákeresel a google képkeresővel. Nagyon sok színkerék van és óriási segítség ha az előző alapokat tudod. Természetesen vannak még további módszerek is a színkerék használatára.
Ha valamit színezni szeretnél mindenképp menj fel az internetre előtte és keress egy a feladathoz jól használható színkereket! Nem csak szoba színhez, mindenhez használható!
Tipp! Nyomtasd ki a neten talált színkerekeket! Sose monitoron használd!
Végső jó tanács
Az internet nagyon jó hely az inspirációra, azonban alkalmatlan arra, hogy végleges színt válassz. Ennek egyszerű oka, hogy ahány monitor annyi szín. Azaz egy szín minden monitoron másképp mutat. Ennek pedig az az oka, hogy nagyon kevés az igazán szín hű monitor.
Most az jön, hogy de nekem drága a notebook-om meg a monitorom… Hidd el akkor se színhű! Ha pedig olcsó, akkor valószínűleg katasztrofális a színkezelése. Ahhoz hogy egy monitor szín hű legyen, nagyon jó minőségűnek kell lennie és általában kalibrálni is kell. Maradj inkább a nyomtatásnál.
Tipp! Sose higgy a monitornak, sose véglegesíts a monitor színei alapján sose használd referenciának a monitort.
Az általam ismertetett irányelvek jó kiindulási pont szoba szín vagy falak színének kiválasztásához, főként ha bizonytalan vagy. A szoba szín nagyon személyes és hosszú távú kérdés így neked kell eldönteni milyen legyen az. Remélem segítettem ebben kicsit a bizonytalanoknak és hogy esetleg fel elevenítettem pár dolgot a haladóbbaknak is.
Ha úgy érzed bármi kimaradt, bátran szólj hozzá, írd meg.
[ninja-inline id=10480]